You are currently viewing Odzyskaj Uśmiech Dzięki Protetyce Stomatologicznej
Odzyskaj Uśmiech Dzięki Protetyce Stomatologicznej

Odzyskaj Uśmiech Dzięki Protetyce Stomatologicznej

Wszystko, Co Musisz Wiedzieć.

Dziś chcemy poruszyć temat, który może odmienić życie wielu osób dzięki protetyce stomatologicznej. To dziedzina, która przywraca uśmiech, pewność siebie i komfort w codziennym funkcjonowaniu. Zanurzmy się w świat protetyki stomatologicznej i odkryjmy, jakie korzyści niesie ze sobą.

Czym Jest Protetyka Stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się uzupełnieniem brakujących zębów oraz naprawą uszkodzonych tkanek jamy ustnej. Dzięki różnorodnym rozwiązaniom protetycznym pacjenci mogą cieszyć się pełnym i zdrowym uśmiechem, przywracając funkcjonalność i estetykę.

Rodzaje stosowanych uzupełnień protetycznych:

Uzupełnienia protetyczne dzielimy na:

 • ruchome – takie które pacjent może sobie samodzielnie wyjąć z jamy ustnej;
 • stałe – osadzone na stałe w jamie ustnej przez lekarza na naturalnych zębach lub implantach.

1. Protezy Stomatologiczne:

W przypadku utraty wielu zębów w szczęce i/lub w żuchwie protezy mogą być doskonałym rozwiązaniem przywracającym prawidłową funkcję żucia. Protezy mogą być ruchome lub na stałe osadzone w jamie ustnej na implantach lub naturalnych zębach pacjenta.

2. Korony, inlay’e, onlay’e

to uzupełnienia protetyczne odtwarzające tkanki zęba, który uległ zniszczeniu, jest osłabiony przez liczne rozległe wypełnienia, lub jest po leczeniu kanałowym. Korona ma za zadanie odtworzyć naturalny kształt i funkcję zęba.

3. Mosty Stomatologiczne:

Mosty służą do uzupełnienia jednego lub kilku brakujących zębów. Zakładane są na sąsiadujące z luką zęby lub na implanty.

4. Implanty Stomatologiczne:

Implanty to trwałe rozwiązanie polegające na wszczepieniu sztucznych korzeni zębów w kość szczęki lub żuchwy. Na implantach można osadzać korony, mosty czy protezy.

Korzyści Protetyki Stomatologicznej:

 • Estetyka: Uzupełnienia protetyczne przywraca naturalny wygląd uśmiechu.
  Poprawia pewność siebie i pozytywne wrażenie na innych.
 • Funkcjonalność: Brakujące zęby lub uszkodzenia tkanek zęba, mogą utrudniać żucie i mowę. Uzupełnienia protetyczne przywracają pełną funkcjonalność jamy ustnej.
 • Zdrowie Ogólne: Brak zębów może wpływać na zdrowie całego organizmu.
  Uzupełnienia protetyczne pomagają w utrzymaniu zdrowego aparatu mowy, narządu żucia, w tym stawu skroniowo- żuchwowego oraz układu trawiennego.
 • Samopoczucie: Odbudowa uśmiechu ma ogromny wpływ na poziom pewności siebie i jakość życia.

Jak wygląda proces rekonstrukcji i uzupełnienia braków zębowych?

 1. Konsultacja: Badanie stomatologiczne przeprowadzone przez lekarza, wykonanie koniecznych badań dodatkowych (rentgenodiagnostyka), postawienie diagnozy. Rozmowa z lekarzem w celu oceny potrzeb i wyboru najlepszego rozwiązania.
 2. Przygotowanie: Często konieczne jest przeprowadzenie zabiegów przygotowawczych, takich jak leczenie próchnicy, wymiana nieszczelnych wypełnień, leczenie kanałowe czy zabiegi higienizacyjne zębów.
 3. Etapy pracy i zabiegi w celu wykonania uzupełnienia:
  – Pobranie wycisków jamy ustnej i wykonanie modeli, które posłużą do wykonania uzupełnień protetycznych.
  – Dopasowanie: Protetyczne uzupełnienia są przymierzane i dostosowywane w jamie ustnej pacjenta.
  – Oddanie pracy protetycznej: Po dopasowaniu uzupełnienia protetycznego przez lekarza i akceptacji pracy przez pacjenta, uzupełnienia protetyczne są osadzane w jamie ustnej.
  – Wizyty kontrolne: Bardzo ważne jest, aby uzupełnienie protetyczne służyło jak najdłużej. W tym celu konieczne są regularne kontrole, ocena uzupełnień i dokonanie ewentualnych korekt wynikających z upływu czasu i użytkowania prac.

Podsumowanie:

Protetyka stomatologiczna to nie tylko przywrócenie uśmiechu, to także poprawa jakości życia i zdrowia. Jeśli masz brakujące zęby lub cierpisz z powodu uszkodzeń zębów, protetyka może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Skonsultuj się ze stomatologiem, aby poznać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Zadbamy o zdrowy i uśmiechnięty dzień!
Zespół Dent22.pl

Dodaj komentarz