Chirurgia stomatologiczna polega na leczeniu operacyjnym jamy ustnej. Wśród powszechnie wykonywanych zabiegów znajdą się różnego rodzaju ekstrakcje np. ekstrakcja zębów zatrzymanych i jeszcze niewyrżniętych, ekstrakcja zębów mądrości, odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku, ale także zabiegi z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej, czy operacje usunięcia torbieli twarzoczaszki. Co więcej chirurgia stomatologiczna swym zasięgiem obejmuje leczenie stawów skroniowo-żuchwowych, ropni oraz przetok ustno twarzowych, nie obce są jej resekcje wierzchołka korzeni, podcinanie wędzidełek warg i języka, zabiegi na zatoce szczękowej.
Jednakże do najczęściej występujących zabiegów chirurgicznych można zaliczyć usuwanie zębów, które zalecane jest w sytuacji, gdy dalsze leczenie zęba nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, a jego pozostawienie zagraża zdrowiu. Mylne jest jednak przekonanie, że ekstrakcje dotyczą tylko i wyłącznie zębów całkowicie zniszczonych. Nieraz chirurg zmuszony jest usunąć zdrowy ząb np. na zlecenie ortodonty. W tym miejscu należy dodać, iż każda decyzja, która w konsekwencji prowadzi do usunięcia zęba powinna zostać dokładnie zdiagnozowana w oparciu o badania radiologiczne. A przed przystąpieniem do zabiegu chirurgicznego, lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad w kwestii ogólnego stanu zdrowia.
Wśród standardowo zbieranych informacji powinny znaleźć się m.in. dane z zakresu:
- schorzeń ogólnych (padaczka, cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, choroby reumatyczne itp.)
- przyjmowanych leków,
- zaburzeń krzepliwości krwi,
- alergii.
W naszym gabinecie możliwe jest wykonanie wszelkich niezbędnych badań, na kanwie których stomatolog zleca leczenie, w tym zabieg chirurgiczny. Dysponujemy bowiem doskonale wyposażoną pracowniom RTG/ RVG, dzięki czemu obraz z rentgena w mgnieniu oka znajduje się na monitorze komputera, gdzie może zostać poddany dodatkowej obróbce.
