[ultimate_spacer height=”20″]

Implanty zębów – to rozwiązanie w stomatologii, którego celem jest odtworzenie brakującego zęba. Sam implant nie uzupełnia braku zębowego. Implant dentystyczny jest bowiem odpowiednikiem korzenia zęba. Osadza się go w kości szczęki lub żuchwy dzięki czemu stanowi on podstawę (filar) pod podbudowę protetyczną: koronę, most lub protezę po procesie całkowitego wygojenia się filara (proces osteointegracji)

Implatntologia to dział stomatologii, zajmujący się odtworzeniem brakującego uzębienia. Ekstrakcja nawet jednego zęba nie pozostaje obojętna dla całego układu gryzienia, ponieważ powoduje zachwiania w danym łuku, a także pomiędzy łukami (górnym i dolnym) oraz w aparacie utrzymującym ząb w kości i stawach skroniowo-żuchwowych. Konsekwencją utraty zęba jest stopniowy proces przesuwania się, albo wysuwania się pozostałych zębów w kierunku tych, z którymi mogłyby się kontaktować. Dodatkowo nieuzupełniona przestrzeń będzie powoli redukować kość w tym miejscu. Dlatego warto stosunkowo szybko skorzystać z zabiegu wszczepienia implantu, aby w przyszłości uniknąć kosztów związanych z odbudową kości, czy podniesieniem dna zatoki szczękowej.

[bsf-info-box icon_size=”32″ title=”Implant zęba” pos=”square_box” box_border_style=”solid” box_border_width=”1″ box_border_color=”#d82051″ box_bg_color=”#f2f2f2″ desc_font=”font_family:Open Sans|font_call:Open+Sans|variant:600″ desc_font_style=”font-weight:600;”]Implant nie uzupełnia braku zęba. Stanowi coś w rodzaju „nowego korzenia”, który osadza się w miejscu braku. Wyglądem przypomina gwintowaną śrubę, która wykonana jest z tytanu, czyli materiału wysoce biozgodnego (w pełni akceptowalnego przez organizm). I to właśnie na jego podstawie dokonuje się odbudowę protetyczną: koronę, most, czy protezę. A zatem dzięki implantom można wypełnić brak pojedynczego zęba, kilku, a nawet wszystkich zębów.[/bsf-info-box]

Leczenie implantologiczne można zwykle podzielić na dwie tury:

  • etap chirurgiczny
  • etap protetyczny.

Etap chirurgiczny:

Pierwsza część obejmuje zabieg wszczepienia implantu, który odbywa się w miejscowym znieczuleniu. Po osadzeniu implantu w kości chirurg zaszywa ranę pozabiegową, z której szwy należy usunąć po około 7- 10 dniach. Okres gojenia się ma charakter indywidualny, ale można przyjąć, że trwa nie dłużej niż 6 miesięcy (zazwyczaj 3 miesiące). W tym czasie nasz pacjent użytkuje uzupełnienie tymczasowe, zwłaszcza gdy implantacja odbywa się w miejscach ważnych z punktu widzenia estetyki.

Etap protetyczny:

Druga część (etap protetyczny) ma miejsce po całkowitym zrośnięciu kości. Odbudowa protetyczna sprowadza się do pobrania wycisku wszystkich zębów, tak aby doskonale odtworzyć zgryz pacjenta. Następnie wyciski przekazywana są do pracowni protetycznej, która zajmuje się wykonaniem zęba (zębów), nadając mu odpowiedni kształt, kolor, tak by wyglądał i funkcjonował jak naturalny.

implanty zębów Kraków

Implanty zębów – umów się na wizytę

[sy_cf7 cf7_id=”118″ cf7_style=”dent”]
[ultimate_spacer height=”20″]

Implanty wykonane są z tytanu. Jest to materiał biozgodny (biokompatybilny), co oznacza, że organizm Pacjenta uznaje go jako swoją część. Po wszczepieniu implantu następuje jego „wgajanie” polegające na tym, że kość wokół implantu odbudowuje się szczelnie, łącząc się z nim w sposób chemiczny i mechaniczny. Implant jest dzięki temu bardzo wytrzymały i stanowi mocną podporę dla nowego zęba -odbudowy protetycznej. Tak osadzona nadbudowa zęba nie zsuwa się ani nie przemieszcza w jamie ustnej zapewniając Pacjentowi komfort podczas jedzenia oraz w trakcie mówienia. Ponadto, dzięki swojej budowie implant w sposób fizjologiczny przenosi obciążenia żucia co pozytywnie wpływa na zdrowie Pacjenta.

CZY KAŻDY MOŻE PODDAĆ SIĘ ZABIEGOWI IMPLANTACJI?

Rozwiązanie to jest bardzo estetyczne i, de facto, niewidoczne, co daje efekt naturalnych i zdrowych zębów. Warunkiem niezbędnym do zastosowania implantów jest posiadanie przez Pacjenta zdrowych dziąseł oraz odpowiedniej, do wszczepienia implantów, tkanki kostnej. Konieczna jest także nienaganna higiena jamy ustnej zarówno przed jak i po zabiegu implantacji jak również regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Stopień powodzenia wszczepienia implantów ocenia się na około 98 %. Przy prawidłowym postępowaniu i odpowiedniej higienie jamy ustnej implant może służyć Pacjentowi do końca życia.

JAK PRZEBIEGA ZABIEG IMPLANTACJI?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dolegliwości bólowe, które mogą wystąpić po zabiegu nie są większe niż po zwykłej ekstrakcji zęba. Łagodzi się je ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi lub innymi lekami oraz metodami zaleconymi przez lekarza. Czas potrzebny na „wgojenie” implantu to, w zależności od miejsca wszczepienia, od 3-4 miesięcy do pół roku. W tym czasie implant w jamie ustnej jest niewidoczny ponieważ jest przykryty przez dziąsło. Po wygojeniu miejsca wszczepienia jak również po zakończeniu procesu osteointegracji rozpoczyna się proces protetycznego odtwarzania zęba.

Dodaj komentarz