+48 12 635 88 98 lub +48 721 20 21 22 rejestracja@dent22.pl
stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca: pedodoncja – to specjalizacja stomatologiczna wyodrębniona z powodu specyfiki budowy zębów i tkanek jamy ustnej w okresie rozwojowym.

Pedodoncja zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem najmłodszych Pacjentów w zakresie:

  • przebiegu ząbkowania oraz zaburzeń ząbkowania,
  • leczeniem zębów mlecznych i (niedojrzałych jeszcze w pełni u dzieci) zębów stałych,
  • chorobami błony śluzowej,
  • profilaktyką próchnicy.

W stomatologii dziecięcej ważne jest, by pierwsza wizyta odbyła się bez bólu, dzięki temu w świadomości dziecka nie zagnieździ się strach związany z ewentualnym cierpieniem. Lepiej by zapamiętało pierwsze spotkanie z dentystą jako miłe, ciekawe i sympatyczne doświadczenie, podczas którego dowiedziało się o prawidłowiej higienie jamy ustnej, działaniu różnych urządzeń znajdujących się w gabinecie, czy samej pracy personelu medycznego. Moment, kiedy mały pacjent odwiedza stomatologa już z jakimś dyskomfortem, często sprawia, że dziecko źle kojarzy wizyty, a także utrudnia ich przebieg. Dlatego warto przyjść z pociechą do gabinetu w ramach szeroko pojmowanej wizyty adaptacyjnej, a przy okazji skorzystać z bezbolesnych zabiegów np. fluorowanie zębów mlecznych lakierem zapobiegającym powstawaniu próchnicy. Taka forma zaznajomienia się z gabinetem, będzie miała zasadniczy wpływ na dopiero kształtującą się postawę leczenia stomatologicznego.

Jak zostało wspomniane na wstępie stomatologia dziecięca pojawia się już w momencie ząbkowania. Stąd też rodzice powinni udać się do stomatologa w celu oceny procesu ząbkowania, które przypada między 6-12 miesiącem życia, a także by sprawdzić rozwój twarzoczaszki dziecka.

W związku  z tym, że zęby mleczne, charakteryzują się słabą mineralizację, to proces próchnicowy przebiega znacznie szybciej niż w zębach stałych. Dlatego wskazane jest aby rodzice przyprowadzali swoje pociechy na wizyty kontrolne co najmniej raz na 3 miesiące, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Absolutnie nie należy bagatelizować leczenia zębów mlecznych, mimo ich naturalnej utraty. Niejednokrotnie przedwczesna ich utrata jest przyczyną powikłań podczas wyrastania zębów stałych, co w późniejszym okresie może skutkować wadami zgryzu i koniecznością leczenia ortodontycznego. Nie wspominając już o ekstremalnych przypadkach, w których dochodzi do uszkodzenia zawiązku zęba stałego. 

Kluczem sukcesu w stomatologii dziecięcej z pewnością jest prawidłowa higiena jamy ustnej i profilaktyka. Dzięki regularnym wizytom u dentysty dajecie Państwo szanse swoim dzieciom na piękny, zdrowy uśmiech, nieobarczony żadną traumą związaną z późniejszym leczeniem stomatologicznym.

Nasz gabinet gwarantuje profesjonalne podejście do małego Pacjenta oraz bezbolesne zabiegi w znieczuleniu miejscowym.

Umów małego Pacjenta na wizytę    Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez witrynę.

    Wyślij
    Wyślij