[ultimate_spacer height=”20″]

Stomatologia dziecięca: pedodoncja – to specjalizacja stomatologiczna wyodrębniona z powodu specyfiki budowy zębów i tkanek jamy ustnej w okresie rozwojowym.

Pedodoncja zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem najmłodszych Pacjentów w zakresie:

  • przebiegu ząbkowania oraz zaburzeń ząbkowania,
  • leczeniem zębów mlecznych i (niedojrzałych jeszcze w pełni u dzieci) zębów stałych,
  • chorobami błony śluzowej,
  • profilaktyką próchnicy.

W stomatologii dziecięcej ważne jest, by pierwsza wizyta odbyła się bez bólu, dzięki temu w świadomości dziecka nie zagnieździ się strach związany z ewentualnym cierpieniem. Lepiej by zapamiętało pierwsze spotkanie z dentystą jako miłe, ciekawe i sympatyczne doświadczenie, podczas którego dowiedziało się o prawidłowiej higienie jamy ustnej, działaniu różnych urządzeń znajdujących się w gabinecie, czy samej pracy personelu medycznego. Moment, kiedy mały pacjent odwiedza stomatologa już z jakimś dyskomfortem, często sprawia, że dziecko źle kojarzy wizyty, a także utrudnia ich przebieg. Dlatego warto przyjść z pociechą do gabinetu w ramach szeroko pojmowanej wizyty adaptacyjnej, a przy okazji skorzystać z bezbolesnych zabiegów np. fluorowanie zębów mlecznych lakierem zapobiegającym powstawaniu próchnicy. Taka forma zaznajomienia się z gabinetem, będzie miała zasadniczy wpływ na dopiero kształtującą się postawę leczenia stomatologicznego.

[bsf-info-box icon_size=”32″ pos=”square_box” box_border_style=”solid” box_border_width=”1″ box_border_color=”#d82051″ box_bg_color=”#f2f2f2″ desc_font=”font_family:Open Sans|font_call:Open+Sans|variant:600″ desc_font_style=”font-weight:600;”]Jak zostało wspomniane na wstępie stomatologia dziecięca pojawia się już w momencie ząbkowania. Stąd też rodzice powinni udać się do stomatologa w celu oceny procesu ząbkowania, które przypada między 6-12 miesiącem życia, a także by sprawdzić rozwój twarzoczaszki dziecka.[/bsf-info-box]

W związku  z tym, że zęby mleczne, charakteryzują się słabą mineralizację, to proces próchnicowy przebiega znacznie szybciej niż w zębach stałych. Dlatego wskazane jest aby rodzice przyprowadzali swoje pociechy na wizyty kontrolne co najmniej raz na 3 miesiące, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Absolutnie nie należy bagatelizować leczenia zębów mlecznych, mimo ich naturalnej utraty. Niejednokrotnie przedwczesna ich utrata jest przyczyną powikłań podczas wyrastania zębów stałych, co w późniejszym okresie może skutkować wadami zgryzu i koniecznością leczenia ortodontycznego. Nie wspominając już o ekstremalnych przypadkach, w których dochodzi do uszkodzenia zawiązku zęba stałego. 

Kluczem sukcesu w stomatologii dziecięcej z pewnością jest prawidłowa higiena jamy ustnej i profilaktyka. Dzięki regularnym wizytom u dentysty dajecie Państwo szanse swoim dzieciom na piękny, zdrowy uśmiech, nieobarczony żadną traumą związaną z późniejszym leczeniem stomatologicznym.

[bsf-info-box icon=”Defaults-km-icon-info” icon_size=”32″ icon_style=”circle” icon_animation=”swing” pos=”square_box” box_bg_color=”#ff8f3a” title_font=”font_family:Open Sans|font_call:Open+Sans|variant:300″ title_font_style=”font-weight:300;” desc_font=”font_family:Open Sans|font_call:Open+Sans|variant:600″ desc_font_style=”font-weight:600;” title_font_size=”desktop:15px;” desc_font_size=”desktop:15px;” desc_font_color=”#ffffff”]Nasz gabinet gwarantuje profesjonalne podejście do małego Pacjenta oraz bezbolesne zabiegi w znieczuleniu miejscowym.[/bsf-info-box]

Umów małego Pacjenta na wizytę

[sy_cf7 cf7_id=”118″ cf7_style=”dent”]
[ultimate_spacer height=”20″]