[ultimate_spacer height=”20″]

Profilaktyka w stomatologii

Profilaktyka jest pierwszym krokiem do uzyskania efektu pięknego i zdrowego uśmiechu. Celem wszystkich działań profilaktycznych jest zapobieganie powstawaniu próchnicy i chorób przyzębia. Najczęstszą przyczyną powstawania ubytków próchnicowych jest odkładający się na powierzchni zęba osad powstający z resztek jedzenia, napojów czy w skutek działania zanieczyszczeń środowiska. Działające w efekcie tych procesów kwasy i bakterie osłabiają tkanki zęba. Profilaktyka ma na celu zwiększenie odporności zęba na działanie tych szkodliwych czynników.

 

Podstawowe zabiegi profilaktyczne to:

  • właściwy instruktaż higieny jamy ustnej,
  • profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie: scaling i piaskowanie.

Scaling:

CEL: Usuwanie kamienia nazębnego oraz twardych złogów nazębnych
METODA: Zabieg wykonywany jest przy użyciu ultradźwięków lub instrumentów ręcznych.

 

Piaskowanie:

CEL: Usuwa on osad i przebarwienia z kawy, herbaty oraz tytoniu. Wykonuje się go najczęściej jako zabieg po usunięciu kamienia lub jako samodzielne działanie.

METODA: Zabieg wykonywany jest przy użyciu piaskarki stomatologicznej. Stosuje się do niego drobny proszek rozpylony pod ciśnieniem z wodą.

 

Indywidualna fluoryzacja (lakierowanie):

CEL: Zabieg polega na wzbogacaniu powierzchniowych warstw szkliwa jonami fluoru. Ząb poddany zabiegowi fluoryzacji jest bardziej odporny na próchnicę i mniej wrażliwy na czynniki zewnętrzne

METODA: Podczas wykonywania zabiegu stosuje się preparaty w postaci lakierów stomatologicznych. Najczęściej stosowane lakiery to: Fluor Protektor lub Duraphat (stosowany u dzieci). Zęby są oczyszczane specjalną pastą, a następnie lakierowane. Lakier przylegając do zębów stopniowo uwalnia fluor.

Lakowanie zębów:

CEL: Zapobieganie próchnicy. Najczęściej stosowana w zębach stałych trzonowych i przedtrzonowych, ale także w trzonowcach mlecznych. Jest to bardzo dobra metoda zapobiegawcza, prosta i bezbolesna

METODA: Zabieg polega na wypełnianiu bruzd na powierzchni żującej zębów specjalnym materiałem tzw. lakiem szczelinowym. Lakowanie należy przeprowadzić jak najwcześniej po wyrznięciu zęba. Zabiegowi poddawane są zęby zdrowe bez zmian próchniczych..

Lapisowanie: czyli impregnacja zębiny:

CEL: Zabieg stosowany jest u dzieci, w sytuacji gdy większa część zęba jest zniszczona przez próchnicę i nie ma możliwości założenia wypełnienia.

METODA: W zabiegu wykorzystuje się roztwór azotanu srebra (lapis). Azotan srebra zatrzymuje przebieg próchnicy, zapobiegając w ten sposób przedwczesnej utracie zęba. Niestety ujemną stroną tej metody jest przebarwienie zęba na kolor czarny.

-przestrzeganie badań kontrolnych co 3 miesiące.

[bsf-info-box icon=”Defaults-km-icon-info” icon_size=”32″ icon_style=”circle” icon_animation=”swing” pos=”square_box” box_bg_color=”#ff8f3a” title_font=”font_family:Open Sans|font_call:Open+Sans|variant:300″ title_font_style=”font-weight:300;” desc_font=”font_family:Open Sans|font_call:Open+Sans|variant:600″ desc_font_style=”font-weight:600;” title_font_size=”desktop:15px;” desc_font_size=”desktop:15px;” desc_font_color=”#ffffff”]Nasz gabinet gwarantuje profesjonalne podejście do małego Pacjenta oraz bezbolesne zabiegi w znieczuleniu miejscowym.[/bsf-info-box]
profilaktyka w leczeniu zębów

Umów małego Pacjenta na wizytę

[sy_cf7 cf7_id=”118″ cf7_style=”dent”]
[ultimate_spacer height=”20″]